Merhaba Arkadaşlar,

Bir ayı geçgin süredir bir konu üzerine araştırma yapmak istedim ve ilginç sonuçlar çıktı. Aslında internet üzerinden alımını yaptığımız ürünlerin;
Fiyat Politikası
Garanti ve değişim süreçleri
Kalite
Yerli mi? Yabancı mı?
Ödeme seçenekleri
Kampanyaları
Kargo ve Kapıda Ödeme Bedava Hilesi

Fiyat Politikası:
Bir çok firma yerli malları direkt üreticiden almaktadır, bazı kobi işletmeler ara toptancıdan almaktadırlar. Üreticiden alındığında üzerine %300 katan firmalar bile olmaktadır.
Önemli olan Bilinçli Tüketici ile Mağazaları birbiri ile buluşturan platformlar.
Bu konuda çok iyi araştırma yapmak lazım bu nedenle bir kaç öneri linki yazacağım sizlere
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Garanti ve Değişim :

Ürün almadan önce firmaya canlı destek veya telefon ile muhakkak sormanız gereken 3 önemli soru vardır.
1- Garanti kaç yıl neyi kapsıyor?
2- Değişim süresi kaç gün neleri kapsıyor?
3- İade süresi kaç gün neleri kapsıyor?

Bu madde içinde en iyi örnek ise Firmanın garanti ve iade sözleşmesini incelemesidir.

Kalite / Yerli mi? Yabancı mı?:
Bu konuda bir çok kişiden ayrı fikirlere düşebiliriz ama kimi ithal ürünler (yabancı markalı) yerli ürünlerden daha kötüdür.
N*k* diye bir marka dan aldığımız ürün 1 hafta içerisinde hortladı ve değişim için gönderdiğimizde bize kullanıcı hatasıdır dediler. Hatta bizde tekrar ürünü bir koli yaptık ve içerisine bir adet P** balon gönderdik. Not olarak da evet özel olarak çok zorladık, çok ter akıttık bu nedenle yıprandı ürün.

Kısacası arkadaşlar Biraz milli olacak ama emin olun gedikpaşa, aykosan, izmir, antep ayakkabı üretiminde çğır açmış durumda.
Hatta daha önemli bir ayrıntı (fuarda karşılaştığım bir firma) vermek gerekirse, Nike ve adidas belli ürünlerini Türkiye içerisinde bir kaç firmaya yaptırıyor, ürünler yurt dışına gönderiliyor ve tekrar Türkiye'ye sokuluyor.
Ne akıl anlamadım ama gerçeği bu!
Devlet burada sen bu ürünü dışarı gönderdin se bu ürün bir daa Türkiye'ye giremez arkadaş demesi lazım.
Bu madde içinde önerim ise; yerli malları satan e-ticaret firmaların dan alışveriş yapmanızdır.

Ödeme seçenekleri:
Online alışverişlerde önemli olan unsurların başında nasıl ödeme yapacağınız gelir.
1- Bkm Express + Masterpass : Güvenliğin en uç noktası diye adlandırabilirim ve tüm sorumluluk firmaya aittir.
2- Kapıda Ödeme sistemi: Kredi kartı kullanmayanların ilk tercihidir.
3- Havale ile ödeme: Banka yoluda bir türlü güven problemi yaşayan müşterilerin ödeme yöntemidir.
4- Direkt kredi kartı ile ödeme: tüm masraflardan kurtulursunuz ama taksit kesintisi hariç ödeme yöntemidir.

Kampanyaları:
Online alışverişlerde kampanyaları iyi araştırmak gerekiyor çünkü kampanya neyi veya neleri kapsadığı önem taşır.
İlk etapda kampanyanın sepete mi uygulandığıdır yoksa ürün bazında mı uygulandığıdır.
Eğer sepete uygulanıyor ise bu ürün bazında indirim aldığınızı ispatlar. Ürün bazında derken bazı kötü etkenleri hariç tutmaz.
Ürün bazlı ise daha sağlamdır demeyin çünkü fiyata zaten önceden brüt bazında ekleme yapılmış ürünün brüt karlılığını aşağıya çekmek için uygulanır ama fiyat zaten uygun ise burada firmanın karını sizinle paylaştığı ortaya çıkarır ki kaçırmayın sakın o firmayı derim.

Kargo ve Kapıda Ödeme Bedava Hilesi:
Kapıda ödeme ve kargo bedava olan e-ticaret firmalarına daha çok güvenin derim çünkü bedava yapan firmalar aşağıdaki örneği uygularlar.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] firmasından ürün aldım cilt bot 69,99TL +8,25 TL KARGO + 8,25 KAPIDA ÖDEME ve toplamda bana 84,99 liraya geldi.
Ama
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinden alışveriş yaptım aynı cilt bot 369,99 TL ödedim ve kargo + kapıda ödeme bedava.

Şimdi kargo bedava diye sadece marka farklı olan ama ayını üreticiden çıkan ürünleri neden 280 TL farkla alayım.
Son bir konu ise bilindik bir çok ünlü marka ürünlerni Türkiye de firmalara yaptırıyor. Aynı firmaların farklı isimdeki ürünleri ise (kalite aynı) ¼ fiyatına başka sitede.

Araştırmalarıma devam edecek ve sizleri bilgilendiriyor olacağım.
Gelecek araştırmam: Youtube taklit bloger olmak ne kazandırır.